Kontrola telesne težine u cilju zdravog, dugovečnog života i prevencije poremećaja zdravlja, drevan je misaoni i telesni trud. Još u 5. veku p.n.e, genijalni antički filozof Pitagora “izbegavao je jesti određene vrste ribe, zadovoljavao se sa malo meda ili komadom saća, često je jeo kuvano ili sirovo povrće kao prilog... “. Doživeo je duboku starost, ali ga ne spominjemo kao idealan primer, već kao pokazatelj da su se i tada, u potpuno drugačijim društvenim okolnostima, umni pojedinci zdravo i planski hranili kako bi kontrolisali svoju telesnu težinu.
Plan ishrane koji se nalazi na sajtu američkog Centra za kontrolu bolesti i prevenciju pod nazivom: “Vodič ishrane za Amerikance 2020-2025”, naglašava značaj voća, povrća, integralnih žitarica, kao i mlečnih proizvoda sa niskim sadržajem masti, nemasnog mesa, morskih plodova i mahunarki (pasulj i grašak) za očuvanje zdravlja. Oni koji žele da pročitaju više i detaljnije, neka posete originalni tekst i vodič ishrane, a mi ćemo u kraćim crtama preneti šta zdrava ishrana za zdravu težinu podrazumeva:
Voće - preporučuje se i sveže i smrznuto i konzervirano i sušeno, dakle u svim varijantama. Samo treba obratiti pažnju da konzervirano voće nema isuviše dodatih šećera ili sirupa - najbolje je ono u sopstvenom soku.
Kod povrća - najvažnija je raznovrsnost. Treba menjati vrstu povrća u ishrani što češće i kombinovati načine pripreme čak na sedmičnoj bazi. Sveže, kuvano, grilovano, na pari, u mikrotalasnoj pećnici, sa dodatim začinskim biljem, prženo bez mnogo masnoće, smrznuto, sušeno, konzervirano.
Hranu bogatu kalcijumom - mleko i jogurt (sir) treba koristiti bezmasne, ili sa niskim procentom masnoće.
Meso - izbegavati prženo i pohovano. Preporučeno je pečeno i na roštilju, što ionako volimo. Naravno, ne treba da bude masno i preslano.
Omiljena hrana! Mera i ravnoteža su presudne za zdravu ishranu: ukoliko je vaša omiljena hrana previše kalorična, masna, ili ima mnogo šećera, ne treba je odbaciti. Treba se potruditi da se jede ređe, da se uzimaju manje količine, ili da se pronađe neka vrsta niskokalorične zamene istog/omiljenog ukusa.
Slične preporuke za ishranu u cilju zdravog i srećnog života imamo i od strane evropskog odseka Svetske zdravstvene organizacije. Razvrstane su u 12 koraka:
Hranite se zdravo, planirajte svoju ishranu, kontrolišite telesnu težinu - ostajte zdravi!
Tekst priredio: Predrag Radosavljević
Aleksandar Aleksić, Leptir
16.11.2021